how do you get on the dark web darknet market list 2023 top 10 darknet sites reddit darknet markets

3 zasady tworzenia planów szkoleniowych w czasach pandemii

Twoja firma zastanawia się nad rezygnacją ze szkoleń pracowniczych? To błąd! Sprawdź, dlaczego nie powinno się całkowicie zamrażać budżetu szkoleniowego i poznaj 3 zasady tworzenia efektywnych planów szkoleniowych

Dlaczego nie powinno rezygnować się z planów szkoleniowych 

„Mamy wstrzymane działania rozwojowe do końca roku.” „Zamrażamy budżet szkoleniowy.” „Wstrzymujemy wszystko do odwołania.” – brzmi znajomo?

Takie komunikaty odbieramy od części naszych partnerów biznesowych od początku trwania pandemii. Czy zastanawiałeś się nad tym, czy to dobry kierunek? Szkolić czy zamrozić się w bezruchu? Przyczaić się i przeczekać? Rozwiązanie wydaje się proste – lepiej zaoszczędzić dodatkowe pieniądze i zawiesić szkolenia. Tylko na jak długo i jakie będą tego konsekwencje?

Obecne czasy są trudne nie tylko dla pracodawców, przedsiębiorców, biznesu. Są trudne również dla pracowników, gdy ludzie boją się o zdrowie i życie własne i najbliższych, ale również o trwałość organizacji i miejsca pracy.

Dlatego w nieprzewidywalnym świecie VUCA warto kontynuować procesy związane z realizacją i tworzeniem planów szkoleniowych, na które pozwala sytuacja. Dać pracownikom poczucie ciągłości trwania organizacji w jak najszerszych aspektach. Jednym z nich jest obszar rozwoju pracowników i szkoleń.

Plany szkoleniowe na nowy rok w firmie

Plany szkoleniowe stawiają w centrum pracownika 

Poza bezsprzeczną wartością budowania kompetencji pracowników, dzięki inwestowaniu w szkolenia dajemy również jasny sygnał, że pomimo niepewności, być może słabszych wyników finansowych, człowiek jest nadal najważniejszy w organizacji.

Warto też wesprzeć pracowników w tym trudnym czasie praktyczną wiedzą dotyczącą szkoleń on-line z radzenia sobie ze stresem, zarządzaniem w zespole rozproszonym czy komunikacji w zespole zdalnym czy rozproszonym. Te tematy znajdziesz w naszej ofercie szkoleń

Powróćmy jednak do samych planów szkoleniowych. Na co warto zwrócić uwagę przygotowując plany szkoleniowe, szczególnie w czasach pandemii? Oto 3 podstawowe zasady:

Zasada 1: Zweryfikuj/zbadaj na nowo potrzeby szkoleniowe

Na wstępie zrewiduj dotychczasowe plany szkoleniowe. To, co było budżetowane na początku 2021 może już nijak przystawać do potrzeb pracowników w aktualnej sytuacji. Włącz w plany szkoleniowe te obszary, które wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom związanym z nową rzeczywistością. Stres, emocje, zarządzanie zmianą, komunikacja, człowiek w procesie zmiany, a także wyzwania pracy i zarządzania zespołami w realiach pracy zdalnej – o takie projekty pytają obecnie najczęściej nasi partnerzy biznesowi – działy HR, managerowie.

Zasada 2: Nie przerywaj procesów rozwojowych, które już trwają

Pracownikom rozwój wskazanych kompetencji jest potrzebny, niezależnie czy wirus szaleje czy nie. Akademie liderskie, talent management, programy sukcesorów, programy mentorskie, procesy coachingowe, akademie handlowców, budując kompetencje pracowników, budują równocześnie przewagę konkurencyjną firmy, a w dobie nadciągającego kryzysu mogą okazać się kluczowe. 

Przykładowo – co ma zrobić manager zawieszony między udzielaniem feedbacku a rozmową oceniającą? Poczekać z nią aż „to się wszystko skończy” i procesy rozwojowe zostaną wznowione? Taka przerwa jest niewskazana, szczególnie, jeśli chcesz jak najszybciej wdrożyć nabytą wiedzę i wesprzeć przedsiębiorstwo.

Zasada 3: Poszukaj zewnętrznego wsparcia

Jeśli Twój budżet jest niewystarczający, skorzystaj z dotacji do szkoleń. Do wyboru są różne źródła finansowania dla małych, średnich i dużych firm. Odwiedź  stronę Human Partner [kliknij tutaj] i sprawdź swoje szanse na dotacje na wybrane szkolenia. Możesz pozyskać nawet do 100% dofinansowania! Nie zwlekaj, bo wkrótce ruszają nabory.

dotacje do szkoleń 2022

Cytując Andreas Pflügera „nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy inaczej postawić żagle”.

Zapamiętaj! Nie masz wpływu na obecną sytuację, ale masz wpływ na Twoją reakcję na nią. Ustaw żagle na kurs wsparcia i rozwoju pracownika, aby wzmocnić Twój zespół.

Autor: Julita Dadej
trenerka Human Partner

 

 

 

 

 

Stwórz z nami plan szkoleniowy

Skontaktuj się z naszym konsultantem