6 książek polecanych na majowy weekend

Poznaj ulubiony sposób Billa Gates’a na pożyteczne spędzenie czasu wolnego i naszą listę propozycji książkowych na majowy weekend.

Dlaczego warto zabrać książkę na majówkę

Weekend majowy to dla większości z nas długo wyczekiwany okres upragnionego odpoczynku. Dla osób zainteresowanych tematem rozwoju osobistego stanowi także doskonałą okazję do poszerzenia swoich horyzontów i rozwijania osobistego potencjału. Sposobów na to jest wiele. My proponujemy  spędzić wolny czas w stylu Billa Gates’a, czyli z interesującą książką.

Książki polecane przez Billa Gates’a w 2019 roku

Czytaniu przypisuje się wiele zalet. Poza wzbogacaniem słownictwa i relaksem pozwala ono na niemal nieograniczony dostęp do wiedzy z interesujących nas dziedzin. Sam Gates kiedyś powiedział, że „Nie można być naprawdę wykształconym, jeśli się dużo nie czyta”, świadczy to o tym, że ludzie sukcesu nie mogą osiadać na laurach i powinni na bieżąco uzupełniać zdobytą wiedzę.

Założyciel i właściciel firmy Microsoft znany jest ze swojego zamiłowania do książek nie tylko o tematyce biznesowej. Ostatnio w sieci pojawiła się lista publikacji, które jego zdaniem miały największy wpływ na to, jak będzie funkcjonować jego firma w 2019 roku. Znalazły się tam m.in.:

 • „Life 3.0” Max Tegmark
 • „Homo Deus” Yuval Noah Harari
 • „The Most Powerfil Idea in the World” William Rosen

Korzystając ze zbliżającego się majowego weekendu przygotowaliśmy dla Ciebie własną listę książek, dzięki którym długi weekend będzie nie tylko czasem naładowania baterii, ale i owocnej nauki. To pozycje obowiązkowe dla przedstawicieli branży HR, managerów i właścicieli firm.

6 książek biznesowych na majowy weekend

W polskich księgarniach pojawiło się ostatnio wiele ciekawych pozycji. Pasjonaci rozwoju osobistego i przedsiębiorczoœci mają z czego wybierać. Przedstawiamy 6 książek o tematyce biznesowej, z którymi warto spędzić majówkę. Nasze zestawienie rozpoczynamy od pozycji, która może zainteresować młodych adeptów zarządzania i doświadczonych managerów.

6 książek na majowy weekend

1. „Awans Gwarantowany” Jay A. Cogner, Allan H. Church

Jay A. Cogner, człowiek silnie związany z branżą edukacyjną, oraz Allan H. Church, psycholog specjalizujący się w rozwoju talentów, napisali książkę skierowaną do osób charakteryzujących się wysokim potencjałem oraz tych, które pretendują do bycia takimi.

Misją autorów książki „Awans Gwarantowany”  było stworzenie zbioru porad i wskazówek, dzięki którym czytelnik stanie się odnoszącym sukces liderem. Dzięki niej dowiesz się m.in. jakie 5 czynników wpływa na rozwijanie potencjału. Są to:

 1. Wyczucie sytuacji
 2. Uskrzydlanie ludzi
 3. Pilotowanie kariery
 4. Porządkowanie złożoności
 5. Katalityczne uczenie się

W książce poruszana jest również tematyka związana z kulturą organizacyjną. Czytelnik  dowiaduje się, jak ją zgłębić i dopasować się do niej oraz w jaki sposób kultura organizacyjna wpływa na pracownika charakteryzującego się wysokim potencjałem. Jeśli planujesz awans w niedalekiej przyszłości i zostanie liderem zespołu, jest to dla Ciebie pozycja, obok której nie możesz przejść obojętnie.

2. „reStart kariery” Patrycja Załuska

Jeżeli jesteś  na początku swojej kariery zawodowej, chcesz zmienić firmę lub planujesz powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie, to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Nikt inny nie udzieli lepszych porad od osoby, która posiada w tej sferze imponujące doświadczenie.

Patrycja Załuska, autorka książki, to coach, doradca zawodowy i założycielka Fundacji Rozwoju Osobitego StartGO! Z wykształcenia ekonomistka, dzieli się swoją wiedzą na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, prywatnie – mama dwójki dzieci, która posiada doświadczenie w powrocie na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem.

W „reStart kariery” znajdziemy odpowiedzi na pytanie, jak poradzić sobie z emocjami w czasie zmiany pracy oraz  jakie są skutki długotrwałego bezrobocia czy wypalenia zawodowego. Czytelnik znajdzie również ciekawe ćwiczenia pomagające sprecyzować swój cel zawodowy oraz pobudzić świadomość swoich mocnych i słabych stron. W książce nie brak także  praktycznych informacji na temat tworzenia CV i listu motywacyjnego, kreowania marki osobistej czy budowaniu sieci kontaktów. Książkę Patrycji Załuskiej polecamy każdemu, kto stoi przed dylematem dotyczącym zmiany zawodowej.

3. „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależnci” Joe Dominguez, Vicki Robi 

Książka „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności”  jest skierowana do osób pragnących osiągnąć równowagę między sferami finansów i życia osobistego. Autorzy dzielą się swoimi wieloletnimi doświadczeniami zarówno w kwestii zarządzania pieniędzmi, jak i świadomego podejmowania życiowych decyzji. Zawarto tutaj 9 kroków, które sumiennie stosowane pomagają osiagnąć finansową niezależność.

Tytuł pozycji może być nieco mylący, bowiem nie znajdziemy w niej żadnych magicznych technik, które przyczynią się do zwiększenia stanu naszego konta. Wręcz odwrotnie, autorzy zachęcają do przemyślanego konsumowania, redukcji zbędnych kosztów i oszczędności. Pojęcie „niezależności finansowej” przedstawione jest tutaj jako postawa nazywana „wystarczająco dużo„, w której nasze ośrodki  finansowe pozwalają jedynie na zaspokajenie realnych potrzeb.

4. „Nawyk produktywnci” Agnieszka Jarzębowska

Istnieje teoria, według której nawyki kształtują ludzką osobowość. Jeżeli jest ona prawdziwa, to z pewnością warto dbać o to, aby działały one na nas w pozytywny sposób. Jak to zrobić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze sferą produktywnści znajdziesz w ksiażce Agnieszki Jarzębowskiej. Autorka wyjaśnia w niej czym dokładnie jest nawyk, jak wpływa na nasze zachowania i działania oraz dlaczego niewłaściwe nawyki wręcz rujnują nasze życie.

Agnieszka Jarzębowska jest ekspertem dziedzinie pracy nad nawykami. Z pasją tworzy bloga o rozwoju osobistym oraz dzieli się swoją bogatą wiedzą na kilku warszawskich uczelniach. Z powodzeniem prowadzi również swoją firmę, gdzie pomaga klientom produktywnie wykorzystywać czas i rozwijać umiejętności przywódcze oraz tworzy autorskie programy dla swojej branży.

„Nawyk produktywności”  sprawdzi się u osób, które chcą nauczyć się planować i kontrolować swoje działania w ciągu dnia oraz poradzić sobie z nieustannym brakiem czasu na realizację wytyczonych celów.

5.”Umysł Lidera” Friedrike Fabritius, Hans W. Hagemann

„Umysł Lidera” to książka o mocnym, naukowym charakterze. Nie znajdziemy w niej nużących i mało merytorycznych opisów oraz przeciagających się w nieskończoność polukrowanych  success stories. Autorzy zawarli w swoim dziele nowinki z dziedzin neuronauk pomocne w rozwijaniu kompetencji przyszłości i własnego potencjału. Co istotne, można je wykorzystać w praktyce liderskiej.

Książka składa się z 3 sekcji. Dwie pierwsze skupiają się na wspomnianym potencjale. Czytelnik dowie się z nich m.in czym jest koktajl neurochemiczny, jaki czynnik decyduje o zdolności do osiagania szczytowych możliwości umysłu oraz otrzyma porady na temat utrzymywania koncentracji. Nie zabrakło w niej również informacji związanych z kształtowaniem nawyków oraz neuroplastyczności pomocnej w doskonaleniu umiejętności. Trzecia sekcja jest syntezą dwóch poprzednich. Zawiera ona konkretne porady, w jaki sposób podane wcześniej informacje wykorzystać podczas pracy i zarządzania zespołem.

Wiedza zawarta w książce jest wynikiem wieloletniej pracy jej autorów. Posiadają oni wiedzę z zakresu neuronauk, psychologii oraz budowania efektywnych zespołów. „Umysł lidera” jest kolejną propozycją  dla osób widzących swoją przyszłość w roli lidera.

6. „Szef, który mli, bo warto i się opłaca” Andrzej Jeznach

Po tym, jak Andrzej Jeznach wydał swoją pierwszą książkę  „Szef, który ma czas” poruszającą tematykę organizacji turkusowych, przyszedł czas na jego kolejne dzieło. Tym razem autor poruszył temat zarządzania i jego filozofii w takich sferach jak wojskowość, finanse, księgowość czy technologie. W książce pojawia się także temin „samozarządzanie”. Andrzej Jeznach zwraca uwagę na to, jak bardzo istotna jest w obecnych czasach świadomość własnych umiejętności czy mocnych i słabych stron.

Wiedza, którą poznaje czytelnik, oparta jest na ponad 30-letnim doświadczeniu autora w prowadzeniu biznesu oraz materiałów zastanych w postaci książek, artykułów i podcastów związanych z tematyką samodoskonalenia.

Rozwiń potencjał i praktyczne umiejętności

Spędzenie weekendu majowego z książką to dobra droga do pozyskanie teoretycznej wiedzy i poszerzenia swoich horyzontów.

Jeśli chcesz wykonać krok dalej i pozyskać również praktyczne umiejętności, zapraszamy Cię do skorzystania z naszej oferty szkoleń. Znajdziesz w niej kursy dotyczące wielu dziedzin związanych z prowadzeniem biznesu. Human Partner pomaga rozwijać potencjał w sferach, takich jak:

 • Sprzedaż i obsługa klienta
 • Zarządzanie
 • HR, komunikacja i rozwój osobisty
 • Bezpieczeństwo i jakość
 • Produkcja i Lean
 • Branża medyczna

Bogata oferta usług pozwoli każdemu pasjonatowi rozwoju wybrać dla siebie coś interesującego!

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany szkoleniem dla Ciebie lub Twoich pracowników, wyślij maila, a my odezwiemy się do Ciebie!