how do i access the dark web dark web markets 2023 reddit dark web porngraphy how do people access the dark web the dark web websites

Czy warto angażować się w mentoring?

Co tak naprawdę daje mentoring? Zobacz jego zalety z perspektywy trzech studentów wrocławskich uczelni wyższych, którzy wzięli udział w programach mentoringowych w Human Partner.

Mentoring w czasach pandemii

Za nami IX edycja Programu „Mentoring dla Studentów UWr” w Human Partner, która trwała od stycznia do czerwca 2020 r. Była to zdecydowanie wyjątkowa odsłona, bo część sesji została zrealizowana online. Dziękujemy Biurze Karier UWr za zaangażowanie i wytrwałość w momencie, w którym część firm i instytucji przeniosło się na home office.


Zrzut ze spotkania online z okazji zakończenia IX edycji

W tej edycji udział wzięło 48 mentorów z 33 firm i 69 mentee.  Human Partner, podczas tej i ubiegłorocznej edycji, reprezentowali CEO Marcin Kowalski i Digital Marketing Manager Kamila Franczak. Każdy z nich wziął pod opiekę jednego studenta i zrealizował z nimi szereg spotkań związanych z rozwojem zawodowym i planowaniem kariery.

W drodze do mentoringowego sukcesu

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tomasz Piec, mentee Marcina,  jeszcze pod koniec procesu mentoringowego otrzymał pracę w międzynarodowej korporacji – UBS. Oliwia Kłonowska, współpracująca z Kamilą, kończy ostatni rok studiów magisterskich i jest w trakcie składania dokumentów aplikacyjnych na staż, które przygotowała pod czujnym okiem swojej mentorki. Dzięki niej Oliwia dowiedziała się, jak wykorzystać wiedzę pozyskaną na studiach socjologicznych w pracy marketera. Był to temat przewodni jednej z sesji mentoringowych. 

Marcin Kowalski i Kamila Franczak - mentorzy UWr
Marcin Kowalski i Kamila Franczak – mentorzy UWr

Ponadto nasz CEO był w tym roku również mentorem w programie organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny. Jego mentee Dominik Ziarno, jest na etapie zakładania własnej firmy we Wrocławiu. Okazuje się, że mentoring jest dla wielu żaków milowym krokiem w stronę rozpoczęcia kariery zawodowej.

Jak wygląda taki proces przeczytacie w krótkim wywiadzie z Oliwią, młodą adeptką digital marketingu.

Wywiad z Oliwią, studentką socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim

Mentoring

Human Partner: Jak trafiłaś do Programu Mentoring dla Studentów UWr?

Oliwia (O): Kiedy byłam na trzecim roku studiów licencjackich (obecnie kończę 1 rok studiów magisterskich), zobaczyłam plakat dotyczący Programu Mentoringowego na naszej Uczelni. Zainteresowałam się tym, ale niestety zakończył się już termin zgłoszeń. Cała idea tego programu wydawała mi się bardzo ciekawa, dająca dużo nowych możliwości na rozwój w praktyce, a także pewnego rodzaju sprawdzenie swoich predyspozycji, na czym mi bardzo zależało, więc od tego momentu regularnie wchodziłam na stronę Biura karier i czekałam na nową edycję. Jak tylko pojawiły pierwsze informacje, przygotowałam swoje zgłoszenie.

HP: Dlaczego wybrałaś Human Partner?

O: Human Partner wybrałam ze względu na prowadzącą – Kamilę Franczak. Bardzo podobał mi się opis przewidywanych spotkań. Oczywiście sprawdziłam też firmę w jakiej pracuje moja mentorka i po prostu wiedziałam, że będą to profesjonalnie prowadzone zajęcia. Nie jest to wielka korporacja, więc wydawało mi się że zakres obowiązków w takiej firmie będzie odmienny – bliższy moim zainteresowaniom.

HP: Jakie tematy spotkań zrealizowaliście i które Ci się najbardziej podobały?

O: Zrealizowane tematy rozciągały się na wszystkie podstawy marketingu internetowego, aż po tworzenie CV, a więc mogę powiedzieć, że był to kompleksowy zakres wiedzy i umiejętności. Na samym początku programu ustaliliśmy wspólnie z Kamilą zakres, jaki będziemy omawiać na poszczególnych zajęciach, w trakcie  założenia były weryfikowane i ostatecznie odniosłam wrażenie, że zrobiliśmy więcej niż pierwotnie było założone. 

Ciężko mi wybrać jedne zajęcia, które najbardziej mi się podobały, ponieważ każde w jakiś sposób były interesujące i przydatne – pod różnym względem. Na pewno podobały mi się zajęcia dotyczące poszczególnych etapów tworzenia strategii marketingowej – dające zbiór wszystkich niezbędnych informacji nie tylko teoretycznych, ale i praktycznych. Dodatkowo w trakcie zajęć mogłam się zapoznać z firmowym brandbookiem Human Partner, co w innych warunkach myślę, że nie byłoby możliwe, a zdecydowanie zapadło mi w pamięci.

mentoring UWr zasady
Oliwa podczas e-sesji mentoringowej

HP: Czego nauczyłaś się podczas trwania programu?

Na pewno nauczyłam się patrzeć w inny sposób na wymagane kwalifikacje zawodowe i na możliwości ich pozyskiwania. Dzięki udziałowi w programie jestem w stanie pracować samodzielnie nad zdobywaniem doświadczenia i potrzebnej wiedzy. Będzie ona zdecydowanie bardziej konkretna i odpowiednia do stanowiska, na które w przyszłości chciałabym aplikować. Jeśli chodzi o konkretne umiejętności, to wiem, jak stworzyć plan marketingowy, na jakie aspekty w trakcie tworzenia strategii zwrócić uwagę, w jaki sposób obsługiwać WordPressa, jak pisać angażujące społeczność artykuły oraz posty, a jednocześnie, jak zwiększać ich zasięgi. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu tekstu na bloga oraz jak tworzyć elementy graficzne.

Nauczyłam się jak tworzyć persony i jakie one mają znaczenie w całej strategii, jakie elementy są istotne w budowaniu wizerunku marki. Dzięki dodatkowym materiałom przesłanym przez Kamilę znam podstawy HTML. Wiem na co zwrócić uwagę pisząc CV oraz z czego powinno składać się portfolio. Jest to naprawdę ogrom wiedzy, a także solidne podstawy do pracy w zawodzie.

Z perspektywy czasu jestem bardziej pewna swojej wiedzy i umiejętności, a także dalszej ścieżki rozwoju. Zaczynając program nie spodziewałam się, że będzie to tak duża zmiana.


Zobacz spot z Marcinem Kowalskim promujący Program Mentoringu dla Studentów UWr

HP: Co najbardziej Cię zaskoczyło w czasie spotkań z mentorką?

O: Ciężko mi mówić o zaskoczeniu, ponieważ do całego programu podeszłam z otwartą głową, bez zbędnych przewidywań. Jedyną sprawą, która mnie w jakiś sposób zaskoczyła było to,  że obawiałam się bardzo dużej formalizacji spotkań – na to też byłam przygotowana, a w praktyce było zdecydowanie luźniej. Profesjonalnie i konkretnie, ale jednocześnie bez poczucia wyższości mentorki nade mną, co zdarza się często w innych formach nauczania, gdzie hierarchia jest od razu widoczna i odczuwalna. Tutaj tego nie doświadczyłam, co było bardzo miłe i pozwoliło mi korzystać z tych spotkań w komfortowych warunkach.

HP: Jak oceniasz Kamilę jako mentorkę?

O: Moja ocena byłaby celującą, bardzo się cieszę, że mogłam tak długi czas uczyć się od Kamili, jest ona bardzo ciepłą i miłą osobą. Stwarza atmosferę zaufania, nie miałam poczucia, że spotkania są bardzo formalne, co osobiście odbieram jako duży plus. Wszystko przedstawione fachowo i konkretnie, dzięki czemu nie miałam nigdy wątpliwości do omawianego zakresu tematycznego. Kamila zawsze odpowiadała na moje dodatkowe pytania, a także przesyłała dodatkowe materiały, które były pomocne w samodzielnej pracy, a także pozwalają na dalszy rozwój nawet po zakończeniu programu.

HP: Jakie korzyści przyniósł dla Ciebie udział w programie?

O: Wydaje mi się, że i tak nie zdołam przedstawić wszystkich korzyści, jakie uzyskałam dzięki temu programowi. Na pewno jestem bardziej świadoma tego, jak wygląda rynek pracy w marketingu i jakie umiejętności są potrzebne do pracy w tej branży. Dzięki tej wiedzy potrafię skuteczniej samodzielnie dobierać zakres umiejętności i wiedzy, na których powinnam jeszcze się skupić, i nad którymi powinnam pracować. Oczywiście są też korzyści związane z praktycznymi umiejętnościami, które wymieniłam wcześniej. Dzięki programowi mam więcej pewności w swoje umiejętności i możliwości jakie mam na rynku pracy – zdaję sobie sprawę z ilości pracy jaką jeszcze muszę włożyć w rozwój zawodowy, ale nie wydaje mi się to już tak niepewne i odległe jak przed programem.

HP: Czy polecasz współpracę z Human Partner innym studentom? Jeśli tak, to dlaczego?

O: Oczywiście, polecam współpracę z Human Partner. Wszystkie spotkania były profesjonalne, oparte na rzetelnej wiedzy, wsparte konkretnymi przykładami, także z pracy samej firmy. Dzięki tej współpracy można się wiele nauczyć w naprawdę miłej i przyjaznej atmosferze.

Jeśli ktoś jeszcze nie jest pewien czy ten program i ta firma to ,,miejsce dla niego’’ mogę zapewnić, że wszystko jest zorganizowane w bezproblemowy sposób. Zakres wkładu dodatkowej pracy i terminów spotkań jest elastyczny, dopasowany do zajęć na uczelni i poza uczelnią. Cała współpraca z mojej perspektywy przebiegła bezproblemowo i była dla mnie bardzo miłym doświadczeniem.

Mentees UWr
Zrzut ze spotkania online z okazji zakończenia IX edycji

Nie taki mentoring straszny

Poznałeś już perspektywę studentów, teraz przyszedł czas na mentorów. Zapraszamy do przeczytania artykułu, który opublikowaliśmy w zeszłym roku – „Nie taki mentoring straszny”. Dzięki niemu  poznasz 5 cech dobrego mentora, które będą pomocne w pracy z mentee.

Z kolei studentów Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszamy do śledzenia strony Biura Karier UWr i wzięcia udziału w kolejnej edycji Programu!