how to access the dark web safely dark web xxx how to acces the dark web dark web sites name list how do you get to the dark web

Dlaczego postanowienia noworoczne nie sprawdzają się?

Nadejście kolejnego roku skłania nas do podejmowania postanowień noworocznych. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że nasze plany spełzną na niczym. Przekonajcie się, dlaczego.

Pod dyktatem społecznego trendu

Przełom grudnia i stycznia jest okresem, w którym dokonujemy różnego rodzaju podsumowań. Jest to również czas wyznaczania nowych zadań i symbolicznego oddzielenie przeszłości od przyszłości. Do deklaracji noworocznych postanowień motywuje nas m.in. silny  społeczny trend wyznaczania celów na Nowy Rok, który nawołuje do zastanawianiu się nad sobą i publicznego podzielenia się swoimi celami (np. w mediach społecznościowych).

Według  badań CBOS blisko połowa Polaków (42%) wyznacza sobie cele noworoczne. Jednak większość z nas w nich nie wytrwa. Co zmniejsza nasze szanse na powodzenie? Poznajcie 5 najpopularniejszych powodów, przez które porzucamy postanowienia noworoczne.

Źródło: Kwejk.pl

5 powodów, przez które plany noworoczne nie sprawdzają się

1. BRAKUJE NAM WEWNĘTRZNEJ MOTYWACJI

Jeśli plany budowane są na podstawie czynników płynących z zewnątrz (trendy, nacisk społeczny), a nie zgadzają się z naszymi przekonaniami, to prawdopodobnie zakończą się klęską. Dzieje się tak, ponieważ traktujemy nasze postanowienia jako przykry obowiązek, a nie szansę na rozwój.

Powinniśmy pamiętać, że jeżeli nasze postanowienia nie będą zinternalizowane, to prawdopodobnie po pewnym czasie dopadnie nas rutyna i stracimy początkowy zapał.

2. OCZEKUJEMY SZYBKIEJ ZMIANY

Zmiana jest długotrwałym procesem. Niestety mamy tendencję, aby oczekiwać szybkich zmian w aspektach, które przez lata  były utrwalane negatywnymi nawykami. Jest to szczególnie problematyczne dla pokolenia instant, które żyje w przeświadczeniu, że efekty działań powinny nastąpić natychmiastowo, szybko i bez wkładania w nie większego wysiłku.

3. SKUPIAMY SIĘ NA BRAKACH

Jak już wiemy, wiele  postanowień nie przynosi natychmiastowych efektów, a brak widocznej zmiany wpływa negatywnie na naszą motywację. Ponadto zakładamy, że będą one realizowane gładko i bezproblemowo. Pojawienie się utrudnień odbiera nam energię do działania i radość ze stawiania małych kroków.

4. NASZE POSTANOWIENIA SĄ NIEREALNE

Samo formułowanie planów ma kluczowe znaczenie w późniejszym sukcesie. Kiedy postanowienia  nie są jasno określone i realne, łatwo będzie nam je złamać. Robiąc postanowienia w czasie przerwy świątecznej mamy dobry humor, jesteśmy wypoczęci i zmotywowani. Z tego powodu przeceniamy nasze siły i nie bierzemy pod uwagę problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Zmierzenie się z nimi stanowi jeden z najtrudniejszych elementów wytrwania w naszych założeniach.

W projektowaniu postanowień pomocna będzie klasyczna metoda SMART, dzięki której możemy szczegółowo sformułować i zweryfikować swoje cele.

5. WYBIERAMY ZŁY TERMIN REALIZACJI

Styczeń to zły miesiąc na zmiany. Nie bez powodu Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, wypada w  trzeci poniedziałek stycznia.  Na dworze jest wtedy ciemno i zimno. Powrót do pracy po świętach bywa ciężki. To naturalne że czujemy się przytłoczeni obowiązkami i zniechęceni do podejmowania dodatkowego wysiłku.

Niewykluczone, że zimą złapie nas przeziębienie, wybierzemy się na wyjazd lub pojawi się coś, co pokrzyżuje nam plany. Gdy raz nie dotrzymamy postanowienia, bardzo ciężko jest wznowić pracę nad sobą. Musimy zastanowić się nad tym, czy aby na pewno jest to dobry termin na wdrożenia naszych postanowień w życie i czy nie warto przesunąć go w czasie.

Do cierpliwych świat należy!

Podstawą naszych niepowodzeń w realizacji postanowień noworocznych są najczęściej: brak realnych celów, systematyczności oraz cierpliwości w ich realizacji. Życzymy wszystkim, którzy postawili przed sobą zadania na 2020 rok wytrwania w nich i opanowania trudnej sztuki realizacji nowych celów.

 

Źródło: [1]  Mark Griffiths, „The psychology of New Year’s resolutions”, dostęp z dnia 7.01.2019 r. , [2] Komunikat z badań, „Postanowienia i plany polaków na rok 2008”, Warszawa, styczeń 2008,  dostęp z dnia 7.01.2019 r.

Szukasz szkolenia dla siebie?

Skontaktuj się z nami