dark web login darknet markets reddit dark web credit card dark web on iphone

DNA motywacyjne pracowników - jak je odkryć?

Czy wiesz, że każdy z Twoich współpracowników ma unikalne DNA motywacyjne? Przeczytaj  artykuł naszej ekpertki  i dowiedz się, jak je odkryć, żeby Twoja praca z zespołem była bardziej efektywna.

DNA motywacyjne – klucz do poznania zespołu

Istnieje wiele sposobów na poznawanie pracowników. Każdy z nich ma określone doświadczenie, wiedzę, osobowość i energię do pracy. Warto na każdego z nich popatrzeć indywidualnie, bo to właśnie spersonalizowane podejście do członków zespołu pozwala znaleźć klucz do ich efektywności.

Jedną z metod motywacji spersonalizowanej jest DNA motywacyjne

DNA motywacyjne poradnik

Na czym polega DNA motywacyjne?

Zanim rozpoczniesz przygodę z DNA motywacyjnym, zapoznaj się z następującymi twierdzeniami:

 1. Każdy motywuje się inaczej. Mogą być między nami podobieństwa, jednak DNA motywacyjne ma wiele wymiarów, tak więc różnice są bardzo istotne.
 2. Każdy ma wyjątkowy i niepowtarzalny typ motywacyjny. Nawet jeżeli Twój typ motywacyjny będzie określony podobnie do kolegi z pracy, to wcale nie jest powiedziane, że te same rzeczy będą dla Was atrakcyjne.
 3. Pamiętaj, że to, co motywuje jedną osobę, może demotywować kogoś innego. Nie możesz oczekiwać,  że te same metody będą angażowały różne indywidualności. Możemy popełniać też duży błąd motywując innych tak, jak sami lubimy być motywowani.
 4. O typach motywacyjnych nie możesz mówić w kategoriach „lepszy-gorszy”. Ludzie różnią się między sobą. Oceniając poszczególnych pracowników jako lepszych czy gorszych z pewnością nie będziesz w stanie wydobyć z nich potencjału i skorzystać z wartości, które wnoszą do zespołu.

To one będą stanowić punkt wyjścia do określenia DNA motywacyjnego członków Twojego zespołu.

Założenia DNA motywacyjnego

Należy podkreślić, iż DNA motywacyjne nie jest narzędziem do manipulacji. Przepływ informacji, w tym typie motywacji, pozwala jedynie na lepsze poznanie się, zwiększenie zaufania i efektywniejszą współpracę. Celem personalizowanego angażowania nie jest szufladkowanie ludzi i tworzenie stereotypów. Odkryj swoje DNA motywacyjne, zakomunikuj je zespołowi, a następnie zaproś zespół do tego, i by i on popracował z motywacją spersonalizowaną. Z pewnością zwiększy to efektywność Twojego zespołu!

Typy DNA motywacyjnego

W celu łatwiejszego zidentyfikowania typu motywacyjnego przedstawiam Ci istniejące wymiary badane w DNA motywacyjnym:

 • Wydajni: są zorientowani na cele, lubią dowodzić i kontrolować sytuację;
 • Kontaktowi: lubią być z ludźmi, budują relacje, lubią współpracę;
 • Stabilni: lubią porządek, plany zajęć, zasady, są skoncentrowani;
 • Zmienni: są ekspresyjni, kreatywni, elastyczni;
 • Wewnętrzni: w ramach nagrody chętnie przyjmą szczere uznanie w cztery oczy i lubią czuć sens wykonywanych zadań;
 • Zewnętrzni: lubią być publicznie doceniani, ważny jest dla nich awans i prestiż oraz częste informacje zwrotne.

motywowanie pracowników model

Jak odkryć DNA motywacyjne w 3 krokach? 

Krok pierwszy: obserwacja

Uważne przyglądanie się swoim pracownikom pozwoli Ci zorientować się, jaki mają typ motywacyjny. Jednak zwróć uwagę na to, żeby brać swoje obserwacje z marginesem błędu. Przykładowo, jeśli Nowak jeździ co roku na wakacje w to samo miejsce do Chorwacji, pozornie świadczy to o tym, że jest typem stabilnym. Może się jednak okazać, że to wcale nie on wybiera miejsce, gdzie spędzi wakacje, tylko jego partner lub ktoś bliski.

Krok drugi: przyjazne pytania


Możesz zadać swojemu pracownikowi kilka pytań, które pozwolą Ci określić jego typ motywacyjny, np.:

 • Co lubisz robić? W czym jesteś najlepszy/a?
 • Wolisz planować czy jesteś spontaniczny/a? 
 • Preferujesz pracę samodzielną czy w grupie? 
 • Lubisz współpracować czy współzawodniczyć?
 • Co sprawia, że czujesz się bardziej ceniony w pracy?
 • Jak wolisz być wynagradzany/a za dobrze wykonaną pracę?

Krok trzeci: rozmowa o DNA motywacyjnym

W tym kroku możesz przedstawić Twojemu pracownikowi, co to jest DNA motywacyjne. Powiedzieć mu, że zależy Ci na tym, aby wiedzieć, co jest dla niego/niej ważne i w jakich warunkach lubi pracować –  jako szef, jeśli to tylko możliwe, postaraj się zapewnić takie warunki.

Dlaczego warto motywować pracowników

Określenie typów motywacyjnych członków Twojego zespołu umożliwi Ci pełniej wykorzystywać potencjał każdego z pracowników, co bezpośrednio może przełożyć się  na większą efektywność ich pracy. Gdy poznasz już lepiej Twoich pracowników, komunikacja w pracy stanie się łatwiejsza, a zaangażowanie zespołu z pewnością wzrośnie. Powodzenia!

 

Autor: Maja Lose

Szkolenie “Komunikacja 360” – dołącz do nas!

Kolejna odsłona Akademii managera high level VR

Spotkaj się z Mają Lose, autorką artykułu, na szkoleniu Human Partner! Pogłęb swoją wiedzę na temat komunikacji z zespołem na szkoleniu Akademia Managera – High level z VR. Jest to spotkanie we Wrocławiu, podczas którego wykorzystujemy wirtualną rzeczywistość. Czeka na Ciebie autorska symulacja VR, dzięki której doświadczysz zmiennych scenariuszy i sprawdzisz swoje kompetencje w immersyjnym środowisku. Zapisz się już dziś!

>>KLIKNIJ TUTAJ, ŻEBY PRZEJŚĆ DO STRONY SZKOLENIA

Doświadczaj wirtualnie. Rozwijaj się realnie

 

Komunikacja 360

Zobacz niezwykle angażujące szkolenie z VR