captcha
Przeładuj
 Jak wybrać firmę przygotowującą wniosek o dotację unijną?

Urzędnicy odpowiedzialni za wdrażanie funduszy europejskich często podkreślają, że w konkursach unijnych najważniejszy jest dobry pomysł, ale to nie do końca prawda. Pomysł jest ważny, ale szanse mają tylko projekty starannie przygotowane i przemyślane. Jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia i czasu na wgłębianie się w gąszcz przepisów i wytycznych, warto skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy doradczej.  Tylko, co to znaczy dobra firma doradcza?
 
         Czym się kierować przy wyborze firmy doradczej, która przygotuje dla nas wniosek?

Najprostsza odpowiedź brzmi: dobra firma doradcza, to doświadczona firma doradcza. Szukając doradcy w zakresie funduszy unijnych należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
  • jak długo funkcjonuje na rynku,
  • jakich ma specjalistów i o jakich kwalifikacjach,
  • czy posiada referencje, rekomendacje, sukcesy, którymi może się pochwalić. 
    Na co warto uważać?
Nie ufaj firmom doradczym, które obiecują, że „odciąża Cię we wszystkim” i przygotowanie wniosku nie będzie wymagało Twojego zaangażowania. To, że firma Ci pomoże, nie oznacza, że nie będziesz musiał przygotować informacji i materiałów, które pozwolą przygotować dobry wniosek aplikacyjny. Uważaj także na firmy, które proponują zbyt niskie stawki za przygotowanie dokumentacji. Często są to firmy jednoosobowe, albo takie dla których liczy się głównie ilość, a nie jakość przygotowanych wniosków. Korzystają często z usług studentów czy osób, które kopiują te same zapisy kilkakrotnie do różnych wniosków. Dlaczego? Jeśli ogłaszana jest data jakiegoś konkursu i firma doradcza podpisze kilkanaście/kilkadziesiąt umów na przygotowanie projektów na ten sam konkurs, to po pierwsze te projekty ze sobą konkurują, a po drugie napisanie dobrego wniosku jest dłuższym procesem – nie da się tego zrobić w dwa/trzy dni. Należy pamiętać i pytać firmy ile czasu potrzebują by napisać wniosek i kto ten wniosek będzie pisał. Dlatego rzeczywista cena może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – taka jest cena rynkowa i odpowiada wielkości wkładu, jaką wnosi ekspert opracowujący projekt unijny.
Cena powinna być również uzależniona od sukcesu, tzn. wynagrodzenie powinno być podzielone na dwie części: pierwsza za opracowanie wniosku, a druga tzw. sucess fee (po uzyskaniu dofinansowania).
     Za co firma nie powinna żądać wynagrodzenia?
Dobra firma doradcza nie powinna pobierać zaliczek i opłat za tzw. wstępne doradztwo (np. w zakresie diagnozy potrzeb firmy lub przedstawienia informacji o potencjalnych konkursach regionalnych lub krajowych). Niewłaściwe jest także pobieranie opłaty za pomoc na etapie oceny wniosku. Nie powinniśmy także płacić za materiały i informację, które pomogą w stworzeniu projektu unijnego, ponieważ najczęściej są to publikacje wydawane i udostępnione bezpłatnie przez instytucje publiczne.

     Co firma doradcza powinna zapewniać?
Dobra firma doradcza powinna zapewnić wsparcie indywidualnego doradcy, który nie tylko pomoże w przygotowaniu unikalnego wniosku pod indywidualne potrzeby i plany firmy, ale także przeprowadzi przez etap oceny. Dobra aplikacja nie może być kopią, czy kalką z innych wniosków o dofinansowanie przygotowaną na szybko. Tak jak nie ma dwóch takich samych firm, nie ma dwóch takich samych projektów.
 
Zespól Human Partner

Masz dalsze pytania? ZADZWOŃ! Nasi doradcy chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania. tel. 71 797 67 69