captcha
Przeładuj

Wypalenie zawodowe jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Może ono dotknąć wszystkich pracujących, ale najbardziej narażone są na nie osoby na kierowniczych stanowiskach i utrzymujące bezpośredni kontakt z klientem. Poznajcie przejawy i sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym w swojej firmie.

 

                    Fot. Pixabay

Symptomy wypalenia zawodowego

 

Apatia, obniżenie nastroju i niechęć do pracy są głównymi symptomami wypalenia zawodowego. Pracownicy dotknięci tym syndromem często skarżą się na niestabilność uczuć, płaczliwość i skłonność do irytacji. Wypalenie zawodowe oddziałuje nie tylko na ich życie zawodowe, ale także prywatne. Wypalone zawodowo osoby mają trudności z mobilizacją, poczuciem utraty kontroli i celu w życiu, co przekłada się na zmniejszenie w efektywności w pracy. Często wypaleniu zawodowemu towarzyszy nerwica, depresja, stany lękowe czy bóle somatyczne, które nieleczone potrafią być tragicznie w skutkach.

 

Trzy etapy wypalenia zawodowego

 

W oparciu o III etapy wypalenia zawodowego Christinę Maslach przygotowaliśmy zespół cech charakterystycznych dla danego syndromu. Dzięki nim dowiecie się, jak rozpoznać przejawy wypalenia zawodowego u pracownika. W skrócie można je przedstawić następująco:

 

I ETAP

 

▪osoba odczuwa stan nieustającego napięcia
▪zauważalne jest długotrwałe wyczerpanie fizyczne i psychiczne
▪mogą występować zaburzenia apetytu lub bezsenność
▪pojawiają się bóle głowy

 

II ETAP

 
▪ pojawia się tendencja do unikania kontaktów

▪osoba staje się cyniczna i deprecjonuje innych

▪widoczne są problemy z komunikowaniem się z klientami i współpracownikami

 

III ETAP


▪cechy z I i II etapu potęgują się

▪pustka i izolacja ogarniają daną osobę

▪spada efektywność pracy 

▪wzrasta poczucie krzywdy

▪zdarzają się wybuchy wynikające z dużej frustracji

 

III etap jest ostatnim sygnałem świadczącym o konieczności wprowadzenia zmian w firmie i przyjrzeniu się bliżej problemom pracownika.

 

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

 

Aby walczyć z wypaleniem zawodowym należy przede wszystkim skoncentrować się na rozwoju osobowości i odpowiedniej samooceny pracownika. Ważne jest ograniczenie stresu w pracy i opracowanie mechanizmów obrony przed nim. Dopilnowanie, aby powierzane podwładnym zadania były adekwatne do ich możliwości i kompetencji (pozwala to na uniknięcia poczucia frustracji). Nie należy zapominać także o higienie pracy (przysługującej przerwie w pracy, dbaniu o to, by pracownik przynajmniej raz w roku brał urlop nie krótszy niż dwa tygodnie). Uważam, że każdy pracodawca powinien trzymać się zasad work-life balance, które są ważnym ogniwem w profilaktyce wypalenia zawodowego.

 

 Zespół Human Partner

 

Bezpłatne konsultacje z ekspertem Human Partner

 

Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego zapraszamy osoby zainteresowane profilaktyką stresu i wypalenia zawodowego do zapisów na BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne z trenerem-ekspertem Human Partner. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: sekretariat@humanpartner.pl