deep web vs dark web dark web monitoring best dark web search engines monitoring the dark web darknet tor sites

Jak wirtualna rzeczywistość uczy managerów zarządzania?

 Czy podejmowania trudnych decyzji managerskich w firmie można się nauczyć za pomocą symulacji VR? Oczywiście, że tak! Sprawdź, w jaki sposób.

Skuteczność szkoleń z VR

W trakcie badań opublikowanych w raporcie PwC, „How virtual reality is redefining soft skills training” odkryto, że wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w nauce sprawia, że grupa nabywająca w ten sposób wiedzę jest o 275% bardziej pewna swojego działania na podstawie tego, czego nauczyła się po szkoleniu. (1)

VR w szkoleniach

Okazuje się, że taka nauka przewyższa tradycyjne szkolenia jeszcze w kilku innych aspektach – 78% wszystkich uczestników preferowało szkolenia za pomocą VR niż tradycyjne metody. Ich satysfakcja z nauki zwiększyła się o ponad 100%. Osoby rozwijające kompetencje z VR czterokrotnie bardziej wczuwały się w szkolenie, niż osoby uczące się stacjonarnie. (2)

Symulacje VR dla firm

Na polskim rynku są już dostępne rozwiązania immersyjne (ang. immersion – zagłębiać, zanurzać)  umożlwiające rozwijanie kompetencji managerskich związanych z procesem podejmowanych decyzji. Jednym z nich są nasze autorskie symulacje Biznes 360, które przenoszą uczestników wirtualnego świata szkoleń.

Praca managera, zatrudnionego w małej firmie czy w dużej korporacji jest sumą podejmowanych przez niego decyzji. Może on jako lider  decydować o kierunku zmian w organizacji czy realizacji zadań operacyjnych swojego zespołu.  Ważne jest wyćwiczenie umiejętności podejmowania decyzji. Możesz do tego wykorzystać technologię VR, która wzmocni rozwój tej kompetencji managerskiej.

Krótkie terminy, niedokończone projekty i wiele zadań, które trzeba zrealizować. Jak myślisz, czy lepiej jest wykonać je samemu, czy wydelegować osobie, która nie ma w tym doświadczenia? Współpracownicy, których spotkasz na swojej drodze będą wymagali pokierowania nimi w odpowiedni sposób – to fragment scenariusza z symulacji VR „Twoja decyzja”, który przygotowali nasi trenerzy. W 2019 roku stworzyliśmy symulację na bazie filmu 360 stopni z elementami grywalizacji.

Zobacz nagranie pokazujące nasze symulacje VR:

Jak uczyć się na błędach w VR?

Każdy z uczestników korzystający z symulacji VR od Human Partner wciela się w rolę managera. Powinien dość szybko podejmować decyzję oraz je w odpowiedni sposób zakomunikować swojemu zespołowi. Każda z nich przyniesie też bardzo określone konsekwencje dla otoczenia. Na końcu symulacji uczestnik dowie się, co sądzą o nim osoby, które wchodziły z nim w interakcję. Tak zwany wirtualny feedback pozwala spojrzeć na siebie z nieznanej dotąd perspektywy.

Do tej pory z symulacji „Twoja decyzja” podczas szkoleń managerskich korzystała średnia i wyższa kadra zarządzająca z kilkudziesięciu polskich firm, zarówno MŚP, jak i dużych korporacji. – Odbiór tej symulacji wśród klientów jest bardzo pozytywny. Symulacja posiada wysoki poziom immersyjności i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy skupieni na określonych scenach w hipotetycznej firmie, kompletni odcięci od bodźców zewnętrznych – tłumaczy Kamila Kowalska, wiceprezes zarządu Human Partner, pomysłodawczyni symulacji VR.

Jej zdaniem, wykorzystanie symulacji pozwala skupić się na sobie i zastanowić się nad konkretnymi reakcjami. – Proces podejmowania decyzji jest przecież dość złożony. Często z powodu braku czasu i presji nie zastanawiamy nad konsekwencjami. A przecież nieprzemyślana decyzja managerska może mieć daleko idące skutki dla szeregowych pracowników czy samej organizacji – dodaje Kamila Kowalska.

Symulacja jest wykorzystywana podczas naszych szkoleń managerskich i spotkała się z wieloma pozytywnymi ocenami uczestników. Oto dwie z nich:

opinie o VR

VR w szkoleniach

Zapraszamy na nasze szkolenia managerskie z VR

Zapisz się na Akademię managera – High level z wykorzystaniem naszej autorskiej symulacji VR. Jesienią rusza jej kolejna edycja. Czekają na Ciebie:

💡 skuteczne metody do efektywnego zarządzania

💡 inspirujące business case’y

💡 konkretne narzędzia do natychmiastowego wykorzystania w firmie.

Szczegóły znajdziesz na stronie: LINK

Kolejna odsłona Akademii managera high level VR

 

Źródło:

  • PwC, „How virtual reality is redefining soft skills training”, 2021., https://www.pwc.com/us/en/tech-effect/emerging-tech/virtual-reality-study.html, dostęp: 20.04.2022.
  • PwC, „VR Soft Skills Training Efficacy Study, 2020, https://www.5discovery.com/wp-content/uploads/2020/09/pwc-understanding-the-effectiveness-of-soft-skills-training-in-the-enterprise-a-study.pdf, dostęp: 20.04.2022.