KFS – Krajowy Fundusz Szkoleniowy

O projekcie KFS

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS), finansowany z Funduszu Pracy, powstał w celu wspierania ciągłego doskonalenia zawodowego zarówno pracodawców, jak i pracowników. Głównym celem funduszu jest zapobieganie utracie zatrudnienia z powodu niewystarczających kompetencji w obliczu dynamicznych zmian gospodarczych. Inwestycje w rozwój kadr mają na celu poprawę konkurencyjności zarówno przedsiębiorstw, jak i samych pracowników na rynku pracy.

KFS – dla kogo?

Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowę  o pracę bez względu na wymiar etatu oraz właściciele (warunkiem koniecznym jest zatrudnianie minimum 1 osoby na podstawie umowy o pracę).

Ile wynosi dofinansowanie w ramach KFS?

  • 80% dofinansowania kosztów szkoleń dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw
  • 100% dofinansowania kosztów szkoleń dla mikroprzedsiębiorstw, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Pozostali pracodawcy otrzymają 80% dofinansowania

Budżet KFS w 2024 roku wyniesie prawie 300 mln zł, które zostaną rozdysponowane między 16 województw z głównego budżetu.

Na co można przeznaczyć środki w ramach KFS?

Środki uzyskane z KFS przez pracodawcę za pośrednictwem urzędu pracy mogą być wykorzystane na konkretne cele, takie jak:

  1. Określenie potrzeb firmy w zakresie ciągłego kształcenia, które kwalifikują się do dofinansowania.
  2. Finansowanie kursów i studiów podyplomowych, zarówno tych inicjowanych przez pracodawcę, jak i tych, na które pracownik wyraził zgodę.
  3. Opłacenie egzaminów umożliwiających zdobycie dyplomów potwierdzających posiadane umiejętności, kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe.
  4. Pokrycie kosztów badań lekarskich i psychologicznych, niezbędnych do rozpoczęcia nauki lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
  5. Ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków związanych z uczestnictwem w programie kształcenia.

Jakie są Priorytety KFS dla szkoleń na 2024 rok?

  • PRIORYTET #1 Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  • PRIORYTET #2 Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  • PRIORYTET #3 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  • PRIORYTET #4 Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
  • PRIORYTET #5 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
  • PRIORYTET #6 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia
  • PRIORYTET #7 Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  • PRIORYTET #8 Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Popularne szkolenia, które możesz z nami zrealizować

Jak można uzyskać dofinansowanie w ramach KFS?

Poznaj 5 kroków do otrzymania dotacji do szkoleń:

Krok #1 Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie

Podaj dane kontaktowe oraz aktualne potrzeby szkoleniowe: tematykę oraz ilość osób. Szkolenia zamknięte organizujemy od min. 7 os. w grupie.

Krok #2 Poczekaj na kontakt

Po sprawdzeniu, czy kwalifikujesz się do dotacji, nasz konsultant przedstawi Ci ofertę i doradzi, jakie szkolenia wybrać i uzyskać dofinansowane.

Krok #3 Zapoznaj się z ofertą

Wybierz dostępne szkolenia i ich terminy.

Krok #4 Rozpocznij aplikowanie o dofinansowanie z KFS

Przygotuj wniosek lub zleć jego przygotowanie naszemu specjaliście (usługa opcjonalna – dodatkowo płatna)

Krok #5 Poczekaj na przyznanie dotacji

Po przyznaniu dofinansowania realizujemy szkolenia, a Twoja firma otrzymuje wsparcie finansowe na ten cel.