5 podcastów dla zapracowanych

Zobacz listę 5 polecanych podcastów dla menadżerów, przedsiębiorców i innych zapracowanych osób, którym zależy na rozwoju zawodowym, ale nie mają czasu na czytanie książek.

Lifelong learning dla każdego

Ile godzin w tygodniu poświęcasz na swój rozwój? Za mało? Nie martw się. Wszyscy mamy problem z zagospodarowaniem czasu wolnego na naukę. W myśl koncepcji Lifelong Learning (uczenia się przez całe życie), którą afirmują firmy szkoleniowe, powinieneś nieustannie dbać o rozwój swoich kompetencji. Ja także, jak wygląda to w praktyce – bywa różnie.

Na mojej półce zalegają stosy książek o tematyce biznesowej. Co z tego, jeśli często przegrywają one z klasyką filmową, którą uwielbiam albo grą otrzymaną w prezencie od przyjaciół. Do tego dochodzą regularne ćwiczenia i spotkania towarzyskie, które uważam, że nie są niczym złym, ponieważ zgodnie ze starożytną filozofią grecką po pierwsze, jestem istotą społeczną, która potrzebują kontaktu z innymi. Po drugie, powinnam  dbać o kondycję w ramach równowagi pomiędzy duszą a ciałem (po prostu fajnie byłoby, gdyby ten duch czuł się dobrze we własnym mieszkaniu). Po trzecie,  wymówka to drugie imię człowieka – w nich przypuszczam, że osiągnęłam już poziom mistrzowski. W pewnym momencie uznałam, że warto poszukać wyjścia ze ślepej uliczki zwanej lenistwem. 😉

To naturalne, że pracując tak jak ja na pełen etat lub prowadząc własną firmę nie masz zbyt wiele okazji do sięgnięcia po książki z Twojej branży.  Zresztą, co już zostało powiedziane, nie samą pracą żyje człowiek (przeczytaj artykuł o work-life balance). Na szczęście z pomocą przychodzą podcasty, których można słuchać stojąc w korku, wykonując prace domowe czy ćwicząc na siłowni. Jest to pakiet, któremu trudno odmówić, bo pozwala zredukować koszty poświęcane na naukę czegoś nowego i jest formą zdobywania wiedzy „przy okazji”. Idealnie dla nas zapracowanych!

Czego warto słuchać

Zapraszam Cię do zapoznania się z moją subiektywną listą 5 polecanych podcastów. Sporządziłam ją na podstawie znanych mi audycji oraz podcastów polecanych pod wpisem Human Partner przez użytkowników LinkedIn. Pełną listę znajdziecie w linku > KLIK <. Z koli moje podzieliłam na trzy główne kategorie:

I Prawo i finanse
II Zarządzanie
III Sprzedaż

5 polecanych podcastów

Do ich użycia wystarczy  jedynie smartphone lub laptop. Na końcu postanowiłam zamieścić mały bonus dla osób, które myślą o rozpoczęciu przygody z podcastami. Miłego słuchania!

  1. Prawo i finanse: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Swoją listę rozpoczynam od tematu ważnego dla przedsiębiorców, czyli finansów. „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” to popularny podcast poruszający zagadnienia związane z oszczędzaniem, inwestowaniem i zarabianiem pieniędzy. WNOP powstał w 2013 r. i od tego czasu pobrano go aż 5 milionów razy.  Michał Szafrański, autor serii, wykracza w niej poza osobiste finanse, rozszerzając tematykę nagrań o oszczędności w ramach firmy. Nie brakuje w nim ciekawych gości w postaci ekspertów i ludzi biznesu. Szczególnie polecamy zapoznać się z odcinkami:

  1. Prawo i finanse: Prawo dla kreatywnych

Moją drugą propozycją jest „Prawo dla kreatywnych” Wojciecha Wawrzaka, prawnika specjalizującego się w obsłudze branży kreatywnej i e-commerce. Adresatami jego nagrań są freelancerzy, przedsiębiorcy i osoby zajmujące się własną twórczością, w tym vlogerzy i blogerzy. Prowadzący podcast przedstawia działania kreatywne z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawnych. Poniżej zamieściłam przykładowe odcinki, które mogą Cię zainteresować:

  1. Zarządzanie: Menedżer Plus

Menedżer Plus to pozycja obowiązkowa, jeśli zajmujesz się zarządzaniem. Podcast ten nie bez powodu należy do ulubionych i często słuchanych przez Marcina Kowalskiego – eksperta Human Partner ds. zarządzania i rozwoju kompetencji menedżerskich. Znajdziesz w nim przede wszystkim informacje o nowych trendach w zarządzaniu i przydatne wskazówki nie tylko dla menadżerów. Mariusz Chrapko umiejętnie dobiera tematy do swoich nagrań i bardzo chętnie dzieli się swoim imponującym doświadczeniem ze słuchaczami. Jeżeli jeszcze nie poznałeś Menadżera Plus, to polecam od rozpoczęcie słuchania go od odcinków:

  1. Zarządzanie: Mała Wielka Firma

MWP jest podcastem publikowanym w każdy poniedziałek i jest skarbnicą wiedzy dla właścicieli małych firm.  Marek Jankowski radzi w nim, jak podnieść efektywność przedsiębiorstwa. Tematyka jego audycji jest szeroka i zawiera elementy m.in.: marketingu, sprzedaży, zarządzania, produktywności czy komunikacji. Przykładowe odcinki:

  1. Sprzedaż: Nowoczesna sprzedaż i marketing

Moją 5 polecanych podcastów zamyka audycja Szymona Negacza. NSM prezentuje zagadnienia związane z nowoczesną sprzedażą i marketingiem B2B. Odcinki w szczególności zaciekawią handlowców i sprawdzą się w długiej trasie. Spotkasz się w nim z podstawami sprzedaży i marketingu oraz odcinkami o bardziej zaawansowanej tematyce, np.:

BONUS: POROZMAWIAJMY O PODCASTACH

Rynek podcastów w Polsce rośnie w siłę. Jak możemy przeczytać w raporcie Nielsen na zlecenie Storytel Polska z października 2018 r. już co piąty polski internauta w przedziale wiekowym 19-49 lat słucha podcastów. Oznacza to, że ich odbiorcy stanowią aktualnie kilkumilionową grupę.  Jeśli zastawiasz się, czy w wejść w tę branżę, to zachęcam Cię do wysłuchania „Porozmawiajmy o podcastach”. Krystian Zych zaprasza do niego znanych podcasterów. Każdy odcinek to inspirujące case study, dzięki któremu dowiesz się o kulisach nagrywania podcastów, pierwszych krokach znanych prezenterów i sposobach radzenia sobie z pojawiającymi się wyzwaniami.

 

 

Autor: Kamila Franczak

Wejdź do świata gry

Jeśli jesteś zainteresowany nietypowym szkoleniem z wykorzystaniem symulacji rzeczywistości biznesowej, to zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym nowym produktem! W Grach decyzyjnych uczestnicy stopniowo budują biznes. Scenariusz wprowadza nowe wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć w danym momencie rozgrywki. W kilku rundach gracze oceniają szanse rynkowe, wybierają strategię biznesową, opcje taktyczne i podejmują wiele decyzji z myślą o zyskowności. Dzięki Grom Decyzyjnym:

  • sprawdzisz swoje umiejętności związane z zarządzaniem
  • poprawisz ewentualne błędy w czasie rozmowy z trenerem prowadzącym warsztaty i czuwającym nad całą rozgrywką

Więcej informacji znajdziecie na stronie szkolenia: