getting on the dark web how to access dark web via mobile dark web porn sites how to access the dark web on iphone dark web search engine onion

5 nestorów biznesu, których warto znać

Kiedy inni marzą o emeryturze i odpoczynku, ci biznesmeni otwierają kolejne firmy i podejmują śmiałe decyzje inwestycyjne. Poznajcie piątkę Polaków po 60 roku życia, od których możemy się wiele nauczyć, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu.

Polscy nestorzy biznesu

Autorzy badania Barometru Przedsiębiorczości, wykonanego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” w 2015 roku, wykazują, że przedsiębiorcami w Polsce są najczęściej mężczyźni, którzy ukończyli 55 lat, co stanowi aż 33% właścicieli firm.

Dokonania starszego pokolenia przedsiębiorców mogą okazać się bardzo inspirujące dla innych właścicieli firm. Z okazji Dni Babci i Dziadka postawiliśmy przybliżyć Wam  sylwetki nestorów biznesu, którzy osiągnęli sukces na krajową i międzynarodową skalę. Rozpoczynamy od potentatki branży kosmetycznej…

1. Irena Szołomicka-Orfinger (Irena Eris)

Założycielka i współwłaścicielka koncernu kosmetycznego Dr Irena Eris

Nazywana współczesną Heleną Rubinstein – Irena Szołomicka-Orfinger ukończyła farmację w Akademii Medycznej w Warszawie, następnie obroniła doktorat na berlińskim Uniwersytecie Humboldta. W założonym wraz z mężem Henrykiem Orfingerem przedsiębiorstwie pełni rolę dyrektora ds. badań i rozwoju. Jest również właścicielką kompleksów hotelowych spa. Od momentu powstania firmy zajmuje się tworzeniem nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania.

Irena Szołomicka-Orfinger jest bez wątpienia jedną z najbardziej wpływowych kobiet ze świata biznesu i wzorem dla wielu polskich przedsiębiorców, nie tylko z branży kosmetycznej. Dowodem tego jest fakt, że w roku 2004 znalazła się na 20 pozycji na liście najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski.

Pani Irena jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in.:

  • Damy biznesu dziesięciolecia (Business Centre Club, 1999),
  • Biznesmen roku 1999 (tytuł nadany przez studentów SGH, 2000),
  • Nagroda Kisiela za stworzenie wielkiego, średniego przedsiębiorstwa (tygodnik Wprost, 2000),
  • Perły Biznesu 2003 za stworzenie najcenniejszej polskiej marki z nazwiska (miesięcznik Businessman, 2003).

2. Sobiesław Zasada

Kierowca rajdowy i biznesmen

Sobiesław Zasada jest osobą wszechstronnie utalentowaną  i pomimo 88 lat wciąż dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. Oszczepnik, kierowca rajdowy, absolwent Akademii Handlowej w Krakowie, pracował także  jako kierowca fabryczny Steyr Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz. Ponadto jest autorem wielu książek opisujących jego przygody w czasie rajdów oraz poradników na temat doskonalenia technik jazdy.

Jego kariera nabrała tempa, kiedy w  1977 założył działającą do dziś firmę Alpha produkującą głównie zamki błyskawiczne (obecnie zajmującą się również przetwórstwem tworzyw sztucznych). W latach 1981–1986 pracował jako konsultant w pionie rozwoju firmy Porsche AG. W 1990 zaczął współpracować z przedsiębiorstwem Mercedes-Benz. Pełnił rolę generalnego przedstawiciela firmy Mercedes-Benz i Porsche w Polsce. Doświadczenie zdobyte dla dużych marek pozwoliło mu na otwarcie grupy kapitałowej, która w latach 90. kontrolowała największych polskich producentów ciężarówek i autobusów (m.in. przedsiębiorstwa Autosan i Jelcz, w ramach spółki Polskie Autobusy).

Ważnym punktem w jego biografii okazała się również spółka Ski& Sun (która zbudowała kolej gondolową w Świeradowie-Zdroju) oraz OTCF, producent odzieży pod marką 4F.

Oprócz tego zarządza między innymi firmą deweloperską Eko-Park oraz ośrodkiem sportów zimowych w Świeradowie-Zdroju. Jest również prezesem rady nadzorczej Grupy Zasada, jednej z większych grup kapitałowych w Polsce, działającej w branżach: motoryzacyjnej, deweloperskiej, produkcyjnej i lifestylowej. W prowadzeniu biznesu wspierają go wnukowie Artur i Daniel Chwist.

W 1968 odznaczono go Krzyżem Kawalerskim, a w 1974 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1996 został laureatem Nagrody Kisiela jako „Pionier polskiej przedsiębiorczości”.

3. Jerzy Starak

Twórca Polpharmy

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W czasach PRL-u założył Comindex, jedno z największych przedsiębiorstw polonijnych.

W latach 90. wprowadził na polski rynek znane koncerny z branży FMCG: Nutricię i Colgate-Palmolive, a także markę Bols. W 2000 kupił Polpharmę, co umożliwiło mu zbudowanie najbardziej trwałego i perspektywicznego biznesu w polskiej branży farmaceutycznej. W 2012 przejął warszawską Polfę. Jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica  i Herbapolu Lublin. Zainwestował także w centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics w Gdańsku.

Od 1990 regularnie pojawia się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. W 2015 Forbes szacował wartość aktywów Jerzego Staraka i jego żony Anny Woźniak-Starak na 3,3 mld zł. Jest właścicielem marek, takich jak: Etopiryna, Alka-Prim, Ibufen czy Polopiryna.

Za swoją działalność biznesowa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

4. Zbigniew Grycan

Producent lodów Grycan 

Zbigniew Grycan swój pierwszy wielki biznes otworzył w 1980 roku. Była to lodziarnia Zielona Budka w Warszawie.  Następnie utworzył z niej sieć placówek w całej Polsce.

Dwanaście lat później założył  przedsiębiorstwo „Zbigniew Grycan Wynajem, Dzierżawa, Produkcja”. Zdecydował się wycofać z firmy w 2000 roku. Pozostał jednak w biznesie lodowym i w 2004 wraz z żoną założył nową firmę „Grycan – lody od pokoleń”. Wyjątkowa dbałość o jakość i inwestycja w sieć lodziarni w centrach handlowych pozwoliły mu odnieść sukces na rynku zdominowanym przez zachodnie marki.

Dziś przedsiębiorstwo to zatrudnia 1200 osób i sprzedaje prawie co dziesiątą porcję lodów na polskim rynku. W 2014 roku przychody firmy przekroczyły 200 mln złotych.

Zbigniew Grycan został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitny wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości oraz zasługi w działalności społecznej.

5. Prof. Andrzej Blikle

Profesor nauk matematycznych, informatyk, mistrz cukiernictwa

Postać nietuzinkowa, jeżeli chodzi o biografię. Prof. Andrzej Blikle posiada doświadczenie zarówno jako przedsiębiorca, jak i nauczyciel akademicki. Jest pracownikiem Instytutu Podstaw Informatyki PAN, członkiem Europejskiej Akademii Nauk,  honorowym prezesem Centrum im. Adama Smitha, współtwórcą i  byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a to jedynie niewielki wycinek jego aktywności.

W latach 1990-2010 roku był prezesem rodzinnej firmy A. Blikle Sp. z o.o., sieci cukierni i kawiarni, której flagowym produktem są pączki.  Obecnie pełni w niej funkcję członka rady nadzorczej. Profesor chętnie dzieli się swoją wiedzą z dziedziny gospodarki na portalach społecznościowych. Jest także autorem książki książki „Doktryna jakości — rzecz o skutecznym zarządzaniu”. Otrzymał odznaczenia, takie jak: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dni Babci i Dziadka

Sekretem sukcesu wielu przedsiębiorców jest inwestycja w pracowników. Wszystkim aktywnym zawodowo dziadkom i babciom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

Ucz się od najlepszych

Zapisz się na Akademię Managera!