Nie taki mentoring straszny

Zastanawiasz się, jak wygląda praca mentora i czy jesteś w stanie sprostać temu wyzwaniu? Poznaj 5 cech dobrego mentora, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Na początku było zwątpienie

Rafał, CEO firmy znajdującej się w TOP 3 najlepiej rokujących firm IT w Polsce, miał samochód, mieszkanie bez konieczności zaciągania kredytu i kochająca kobieta u boku. Dla większości osób to wymarzony scenariusz na życie.  Jednak ambicja Rafała sprawiała, że mimo ogromnego sukcesu czuł się niespełniony. Pragnął zrobić jeszcze raz coś wielkiego, tym razem już nie dla pieniędzy. Dla czystej satysfakcji oraz chęci podzielenia się swoim doświadczeniem.

Podczas przeciągającej się retrospekcji w swoim fotelu Rafał szukał rozwiązania męczącego go problemu. Sięgał pamięcią do czasów studenckich, analizował krok po kroku swoją drogę do miejsca, w którym aktualnie się znajdował. Jedna rzecz szczególnie przykuła jego uwagę. Wszystkie osoby, które pomogły mu wspiąć się po drabinie sukcesu, nie dość, że robiły to bezinteresownie, to jeszcze sprawiały wrażenie udzielenia mu wsparcia sprawia im dużą satysfakcję.

 

Nagle jego oczy zabłysły. Kolejny genialny pomysł, który Rafał miał już w swoim życiu mnóstwo, pojawił się w jego głowie.-  Czy to jest odpowiedź na dręczące mnie myśli? Tak! Zostanę mentorem!”. Mężczyzna w kilka minut znalazł  w Internecie odpowiedni program, w którym mógłby poświęcić się pomocy młodym, perspektywicznym osobom. Byłoby to miejsce, gdzie podzieliłby się swoją wiedzą. Miałby realny wpływ na kształtowanie sylwetki ambitnego, choć jeszcze niedoświadczonego człowieka.

Rafał zaczął się jednak zastanawiać. Kursor myszy zatrzymał się na przycisku „aplikuj” – Czy mentoring jest dla mnie? Czy jestem odpowiednią osobą i udźwignę tę odpowiedzialność? – pomyślał przedsiębiorca.

Czy masz podobne obawy do Rafała? Jeśli tak, to ten poradnik  dedykujemy właśnie Tobie! Przygotowaliśmy go na podstawie  doświadczenia zdobytego w kilku programach mentoringowych skierowanych do studentów i przedsiębiorców, w których braliśmy udział.  W dalszej części poradnika znajdziesz informacje o przykładowych inicjatywach, które pozwolą Ci poznać zasady uczestnictwa w tego typu programach.

Dla kogo mentoring

Czy mentoring jest dla każdego? Odpowiedź brzmi – nie dla każdego. Jednak sami spotkaliśmy się z sytuacjami, w których przedsiębiorcy i specjaliści posiadali bezpodstawne obiekcje, czy powinni zaangażować się w mentoring. Nie chodziło bynajmniej o koszty związane z czasem poświęconym mentee lub brakiem odpowiedniego doświadczania. Bycie mentorem kojarzyło im się z ogromnym obowiązkiem, chociaż sami nie byli w stanie wskazać kim właściwie powinna być osoba mentorująca. Wiele tracili rezygnując z możliwości sprawdzenia się w tej roli. Nie wiedzieli, że jako mentor również mają prawo do uczenia się budowania wartościowych relacji.

 

5 cech dobrego mentora

Poniżej znajdziesz kilka atrybutów, które mogą wpłynąć na sukces podczas pracy z mentee (ang. osoba współpracująca z mentorem). Być może część w nich dostrzeżesz u siebie. Mamy nadzieję, że staną się one również inspiracją do rozwijania poniższych cech:

1. Optymizm i wiara – pogodne nastawienie oraz umiejętność zarażenia nim mentee to absolutna podstawa do owocnego mentoringu. Pamiętaj, brak wiary w pozytywny skutek procesu może zrazić podopiecznego i zrujnować jego potencjał.

2. Życzliwość oraz umiejętność budowania relacji – zawiązanie więzi pomiędzy Tobą a mentee to kolejny z warunków udanej współpracy. Przysłowiowa „chemia” znacznie ułatwia współpracę oraz wpływa późniejsze osiągnięcie sukcesu. Osoba pełniąca rolę mentora zdecydowanie powinna posiadać umiejętności nawiązywania relacji z mniej doświadczonym, często nieco wycofanym partnerem. Jednak nie zrażaj się do mentoringu, jeżeli okaże się, że nie dopasowałeś się charakterem i poziomem wrażliwości do mentee. Z mentoringiem jest jak z biznesem  – nie z każdym stworzymy udaną spółkę, dlatego warto szukać innej, odpowiedniejszej osoby i dać sobie czas na nabycie umiejętności selekcji kandydatów do współpracy.

 

3.  Kreatywność – cecha niewątpliwie przydatna podczas mentoringu. Otwarty umysł i nieszablonowe myślenie pomogą Ci w rozwiązywaniu problemów i przede wszystkim skutecznym przekazywaniu wiedzy.

4. Umiejętność współpracy i słuchania dzielenie się swoim doświadczeniem nie jest wystarczającym czynnikiem, aby przebieg procesu mentoringu był udany. Mentoring to relacja, w której konieczna jest współpraca dwóch stron. Dlatego jako mentor powinieneś cechować się umiejętnością słuchania, aby poznać potrzeby podopiecznego i zaprezentować swoją wiedzę w odpowiedni sposób.

5. Cierpliwość i wytrwałość cechy konieczne do udanej współpracy. Powinieneś być świadomy tego, że nie od razu zbudowano Rzym. Twoje początki mogą być trudne, a współpraca niekoniecznie będzie układać się tak, jak sobie to wyobrażałeś. Jednak, tak jak wspomnieliśmy w punkcie 2., nie należy poddawać się już na starcie. Wytrwałe podejście wsparte odpowiednią postawą oraz wymienionymi wcześniej cechami z pewnością zaprocentuje z biegiem czasu.

Sylwetkę dobrego mentora nakreślił również pan Marcin Kowalski z Human Partner, który posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy mentorskiej:

Mentoring oparty jest na ciągłym wsparciu i rozwoju, który jest nakierowany na zlikwidowanie blokad zidentyfikowanych przez mentee. Zapewnia jednak okazję do uczenia i rozwoju dla obu stron. Do cech, które uważam za najważniejsze u mentora należą umiejętność dobrej komunikacji, otwartość na potrzeby mentee oraz wzajemny szacunek.

Marcin Kowalski, Human Partner Sp. z o.o. 

 

Zobacz zaproszenie Marcina Kowalskiego do zostania mentorem

 

 

Jak zostać mentorem?

Poznałeś już cechy dobrego mentora. Teraz przyszedł czas na wybór odpowiedniego programu. Istnieje wiele inicjatyw, w których możesz wziąć udział. W pierwszej kolejności  musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, przede wszystkim:

 • Jak dużą wiedzą i doświadczeniem dysponujesz?
 • W jakiej branży jesteś wyspecjalizowany i w jakich obszarach jesteś w stanie udzielić wsparcia?
 • Z przedstawicielem jakiej grupy (np. studentów, przedsiębiorców, absolwentów uczelni wyższych) chciałbyś współpracować?

W oparciu o odpowiedzi na powyższe pytania łatwiej będzie Ci znaleźć program spełniający Twoje oczekiwania. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze programu i tematyki najlepiej pasującej do Ciebie, wypełnij ankietę, a my odezwiemy się do Ciebie z naszymi sugestiami.

 

Polecane programy mentoringowe

Jako propozycje możemy podać 3 przykłady programów mentoringowych, w których brali udział przedstawiciele naszej firmy.

Program „Mentoring dla Studentów UWr”

 • Prowadzący: Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego
 • Z kim pracują mentorzy: studenci UWr
 • Strona programu: [KLIK]
 • Rekrutacja: przełom listopada i grudnia
 • Zainteresowanie: w ostatniej VIII edycji wzięło udział 52 Mentorów, do Biura Karier wpłynęło 397 zgłoszeń studentów. Projekt otwarty jest na współpracę ze studentami anglojęzycznymi. W  ostatniej edycji wzięło udział 10 obcokrajowców, m.in Indii.

Program MENTORING UE Wrocław

 • Prowadzący: Biuro Karier Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu Ekonomicznego
 • Z kim pracują mentorzy: studenci UE
 • Strona programu: [KLIK]
 • Rekrutacja: okolice października
 • Zainteresowanie: w ostatnej IX edycji programu wzięło udział 23 Mentorów i 32 Mentee

„Early Warning Europe” Polska

 • Prowadzący: Fundacja Firmy Rodzinne oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
 • Z kim pracują mentorzy: przedsiębiorcy z całej Polski zmagający się z pierwszymi objawami kryzysu w firmie
 • Strona programu: [KLIK]
 • Zaintersowanie: program skupia 100 mentorów i konsultantów z różnych branż
 • Rekrutacja: zamknięta

Zobacz, jak pracują mentorzy

To tyle, jeżeli chodzi o programy mentoringowe. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć podsumowującą VIII edycję programu „Mentoring dla studentów UWr”, dzięki której możesz zobaczyć, jak wygląda mentoring w praktyce. W roku akademickim 2018/2019 mentorami w Human Partner zostali Kamila Franczak, koordynator e-maretingu i Marcin Kowalski, prezes zarządu.